BoldogOtthon

  • Lakberendezés
  • Életmód
  • Lelkivilág
  • Utazás
  • Csináld magad (DIY)
  • Magamról
Élj színesen!

Élj színesen!

A színek gyógyító hatása

A színek világa az emberek számára élmény, és életünk lényeges kiegészítője. A színek birodalmában lévő törvényszerűségek megismerése és alkalmazása segíti a harmonikus élet kialakítását, melyek mögött szimbólumok és jelképek rejlenek, és nem utolsó sorban hatalmas segítséget nyújtanak testi és lelki egészségünk megóvásában.

22852057_1625572394166818_1013751332588242306_n.jpg

A szín és fényterápia mára már elismert gyógymód a sebek és fertőzések kezelésében is. A hideg és meleg színek tudatos használata biztosíthatja hétköznapi jólétünket. Barangoljunk hát ezen gondolatok mentén egy kicsit.

nappal-ejszaka.jpg

Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a fény, és a sötétség szervezetünkre gyakorolt hatását sem. A sötétség sokszor szorongó, depresszív érzést vált ki belőlünk. Azokban az országokban, ahol hosszan tartó sötétség van, hajlamosabbak az ott élők a melankóliára, az élvezeti szerek fogyasztására és vitaminhiányosabbak is. Ezzel szemben, emlékezzünk csak arra, hogy mennyi életkedv, vidámság és erőnlét jellemzi azokat a népeket, akiket az év nagy részében ér a napfény, és környezetük tele van zöld növényekkel és színes virágokkal. Az ember szervezetére pozitív hatással van a napfelkelte, ami nem csak a fény előbukkanásával, hanem a sárga szín jótékony hatásával is magyarázható. A fény, és a sötétség váltakozása, a modern embert már nem befolyásolja annyira, mint a természettel jobban együtt élő embereket, mivel a mesterséges fény használata felborította természetes belső érzékelésünket. De szerencsére még mindig érezzük zsigeri szinten a tavasz közeledtét, amikor is megnő az életkedvünk, aktivitásunk, és bizakodva tekintünk az eljövendő időszakra.

23319121_1632714143452643_8422784023895861555_n.jpg

A tél végére szinte kiéhezünk a színekre. Letesszük sötét árnyalatú kabátjainkat és egyre színesebben kezdünk öltözködni. Ez férfiakra és nőkre egyaránt érvényes, de ne feledjük, hogy az állatvilágban a tavaszi párzási időszakban milyen gyönyörű szín kavalkád tárul elénk. A színek ebben az esetben a létért való küzdelem fontos eszközévé válnak.

Biztos sokan megfigyelték már magukon, hogy egyes időszakokban előszeretettel választanak ki a ruhatárunkból egy-két féle színt, és szinte csak azt hordják, függetlenül attól, hogy az éppen divat, vagy sem. Esetleg rákívánunk bizonyos gyümölcsökre, vagy zöldségekre pusztán a színük miatt. Ilyenkor valahol mélyen a tudatalattink, vagy a szervezetünk választ, pusztán azért, mert szüksége van arra az egy bizonyos színre. Pontosabban a szín energetikájára.

cpic1531_szines_etelek.jpg

De említhetném akár a lakberendezést is. Ha alapul veszünk egy teljesen semleges, minimalista lakásbelsőt, akkor biztos, hogy mindenki a saját energetikai, és egészségügyi szükségleteinek megfelelően választaná ki a kiegészítő dekorációt. A bézs, vagy fehér bútorok közé az egyik ember zöldes párnákat és függönyöket tenne, a másik pirosat, vagy kéket. Ennek már nem sok köze van az aktuális divathoz. Viszont a lakásban élő személy energia szintje (túlműködés, alulműködés) annál inkább befolyásolja a választását.

830398-bigthumbnail.jpg

Ghadiali indiai kutató, a XX. század színterápiás kutatója, érdekes eredményeket ért el a színekkel való gyógyításban. Ő hozta összefüggésbe a színt, és a rezgést az emberi test fiziológiájával. A vörös színről például kiderítette, hogy májfrissítő, vörösvértestecske serkentő hatású. A kék szín esetében rájött, hogy idegerősítő, lázcsökkentő hatású. Az ibolyaszínnek erőt adó, nyirokerősítő, míg a zöld színnek fertőtlenítő, baktériumölő hatását fedezte fel. A sárga árnyalatok jó hatással vannak a tüdő szövetére, a mirigyekre, a gyomorra, az egész emésztésre, és az idegrendszerre.

734759_477651225604157_77114791_n.jpg

A színek gyógyító erejét már az ősi kultúrákban is alkalmazták. Európában az időszámításunk kezdete utáni időkben, ez sajnos majdnem teljesen feledésbe merült. A népi gyógyászatban maradt fenn néhány eleme, különösen a Nap fényével való gyógyítás. Mivel a középkorban a lebarnult bőr nem volt elegáns, ezért ez a gyógymód is háttérbe szorult. Az 1500-as években Paracelsus, orvos-filozófus már ismét felismerte a színek hatását a gyógyászatban, de tudományos magyarázatot, csak egy évszázaddal később a fizikus és matematikus Newton tudott adni. Az ő tudományos kutatásai adtak alapot egy újabb híres ember munkásságához, mely még egy évszázadba telt, hogy kibontakozhasson. Meglepő módon ez a személy a neves költő, Goethe volt. Az igazi színkutatás az ő munkásságával indult el. Számos értekezést írt a színekről és az optikáról. Legfontosabb munkájának címe „ A színtan”. Az ő műve képezi az alapot a modern színterápia elméletéhez.

marokko10.jpg

A színeket különböző szempontok szerint csoportosíthatjuk. A legáltalánosabb megkülönböztetés, hogy hideg és meleg színekre osztjuk. Meleg színeknek nevezzük a vöröset, narancsot és a sárgát. Hideg színeknek nevezzük a kéket, zöldet és lilát. A zöld színt sokszor semleges színnek is nevezik, mert egyaránt tartalmazza a hideg és meleg árnyalatokat.

A meleg színeket fáradtság, étvágytalanság, kedélybetegségek, reuma, meghűlés és vérkeringési zavarok esetében hatásos alkalmazni. Minden olyan esetben jó, ha serkenteni kell valamit. Ezzel szemben a hideg színeknek nyugtató, semlegesítő hatásuk van. Ezért jó alkalmazni lázas, hurutos, gyulladásos esetekben, vagy túlzott aktivitás visszafogására.

A színek egészségre gyakorolt hatásában érdemes kicsit elmerülni, hogy alkalom adtán tudatosan tudjuk használni. A színes fényekkel való gyógyítás, már közel két évtizede ismert gyógymód a természetgyógyászatban, hazánkban is. A legegyszerűbb „házi” gyógymódok közé sorolnám a ruházatunk tudatos színválasztását, ha egészségi állapotunk igényli. Legegyszerűbb példa erre, a kék sál viselése torokfájáskor, vagy a piros kesztyű használata télen.

1621753_526434460816176_919303861_n.jpg

Természetesen nem csak a testünk felületén alkalmazhatjuk a színterápiát, hanem belsőleg is sikereket érhetünk el vele tudatos szín-táplálkozással és szín-italokkal. Megpróbálhatjuk a szín- meditációt, melyre legalkalmasabbak a mandalák. Válasszunk ebben az esetben olyan mandalákat, melynek árnyalatai egy szín köré csoportosulnak. Helyezkedjünk el kényelmesen, és tegyük a mandalát szemmagasságba, vagy esetleg egy kicsit fentebb, és fókuszáljunk hosszan a középpontjába. Adjuk át magunkat a látványnak és a bennünk keletkezett érzésnek. Ha idegesek vagyunk, és nyugalomra vágyunk, legjobb, ha a kék és zöld árnyalatok közül választunk. Ha melankolikus állapotban vagyunk, és szeretnénk jobb kedvre derülni, válasszuk a narancs és a sárgászöld árnyalatokat. Amennyiben spirituális képességeinket szeretnénk erősíteni, a lila árnyalatai lesznek a legmegfelelőbbek.

10946.jpg

Szólj hozzá! színek színterápia lelkivilág Tovább
Élj színesen! Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Tervezd a sikert Tervezd a sikert
  • Ünnepi utózengés Ünnepi utózengés
  • Babzsákfotel gyerekeknek? Babzsákfotel gyerekeknek?
  • A nagy konyhaitörlő kérdés A nagy konyhaitörlő kérdés
  • Dolgok, amikért érdemes élni, és a Dán Hygge Dolgok, amikért érdemes élni, és a Dán Hygge

A bejegyzés trackback címe:

https://boldogotthon.blog.hu/api/trackback/id/tr6313293711

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook

Hirdetés

BoldogOtthon

Amitől boldog az otthonod, és benne Te: lakberendezés, egészség, utazás, DIY

Keresés

Friss topikok

  • Kerti régész: Cuki tippek. Ha a tökfaragáshoz is kéne segítség: thelittlebirddesign.blog.hu/2017/10/22/toklampas... (2017.10.24. 22:45) Halloweenre készülődés gyerekekkel

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Címkék

ábrándozás (1) advent (1) ajtódísz (1) álmodozás (1) Annie Sloan (4) babfotel (1) babzsák (4) babzsákfotel (2) babzsákfotel a munkahelyen (1) babzsák gyerekeknek (2) babzsák oviba (1) babzsák töltőanyag (1) Balaton (1) Bécs (1) belső tűz (1) bútorfestés (4) célkitűzés (1) cica (1) dekorációs ötletek (5) dia de los muertos (1) DIY (12) életmód (8) építészet (1) ezt nézd meg (1) farsang (2) felújítás (4) fókuszálás (1) google (1) Halloween (3) halottak napja (1) horgolás (1) horgolt takaró (1) húsvét (1) karácsonyi ötletek (1) karnevál (1) kényelmes babzsák (1) konyha (1) konyhai törlő (1) kukázás (1) lakberendezés (9) lámpaernyő (1) lelkivilág (7) mandala (1) Mexikó (1) nagyi kocka (1) nyaralás (1) önbizalom erősítés (2) önértékelés (1) önismeret (1) ősz (1) ötletadó (1) óvodás gyerek (1) selyemfestés (2) selyemkép (2) szecesszió (1) színek (1) színterápia (1) tökfaragás (1) újrahasznosítás (1) ülőmunka (1) ülőpárna (2) ünnep (1) utazás (6) vágyakozás (1) Valentin napi szokások (1) Címkefelhő

Archívum

  • 2018 szeptember (1)
  • 2018 április (1)
  • 2018 március (1)
  • 2018 február (2)
  • 2018 január (4)
  • 2017 december (1)
  • 2017 november (3)
  • 2017 október (8)
  • 2017 szeptember (6)
  • 2017 augusztus (4)
  • 2017 június (1)
  • 2017 január (1)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Linkek

  • Pilates - Zákány fitness
Ápold a lelkedet és az otthonod, segítek!
süti beállítások módosítása
Dashboard