Az előző blog bejegyzésemben már említettem, hogy milyen kedves hobbim a selyemfestés. Bizonyára láttál már kézzel festett selyemkendőket és képeket. Ritka esetben párnákkal vagy egyedi ruhadarabokkal is találkozhatsz. Amellett, hogy gyönyörű látványt nyújtanak a kész darabok, tudnod kell, hogy igen nagy munka áll mögötte. Speciális, minőségi alapanyagok és festékek szükségesek hozzá. De nem árt a türelem és a kézügyesség sem. Én közel 25 éve festek selymet. Ennek ellenére a nagyobb és bonyolultabb darabok megfestéséhez nekem is kell a felkészülés. Ha még soha nem festettél selymet, akkor azt ajánlom, hogy kisebb darabbal kezdj, például egy selyem ablakképpel. Erről is olvashatsz egy másik írásomban.
Most egy olyan selyemkép megfestéséről írok, ami nagy türelmet igényelt, de nem bántam meg a ráfordított napokat. A kép címe: "Nílusi áradás"

Hosszú ideje pihent ez a darab selyem a fiókomban. Méretét tekintve, egy 90 × 90 cm-es kendőnek felel meg, de mégsem egy szokványos darab. Időnként elővettem, nézegettem, majd elcsomagoltam ismét. Néhány éve mégis sikerült rávenni magam, hogy belekezdjek. Nyár végén minden összeállt, és elkészült a mű. Most megosztom veled a selyemfestés szépségeit és nehézségeit.
Általában úgy indul egy selyemkép elkészítése, hogy az ember megálmodik egy motívumot, aminek az alapvonalait felrajzolja méretarányosan egy papírra. Ezt a rajzot érdemes celluxal rögzíteni egy tiszta, sima asztalon. Aztán egy akkora selymet, amit meg akarunk festeni, ráhelyezünk erre a rajzra, és ismét rögzítjük. Óvatosan átrajzoljuk ceruzával, vagy az úgynevezett fantom tollal. Ez azért jó, mert egy idő után eltűnik a selyemről. Egyben az a hátránya is, mert, ha aznap valami közbejön, és nem tudod befejezni a selyemfestést, később már nem biztos, hogy látni fogod a vonalakat.
Ezután jön egy nagy odafigyelést igénylő dolog, a felfeszítés a keretre. Látszólag ez egy nagyon egyszerű folyamat, de ha nem tartod a szálirányt, meghúzódik az anyag, akkor az előrajzolt motívum elvesztheti a formáját.
Vannak speciális keretek, amik állíthatóak, de házilag is elkészíthetőek. Lényeg, hogy olyan magas legyen, hogy a selyem festés közben ne érjen az asztalhoz. Speciális tűkkel, karmocskákkal kell felfeszíteni a selymet. (Minden eszköz beszerezhető a nagyobb művészellátó, vagy hobby boltokban, de több webáruház is tart selyemfestéket, és alapanyagot a készletén.)
Csak ezután jöhet a kontúrozás. Arra fel kell készülnöd, hogy a kezedet sem festéskor, sem kontúrozáskor sehova sem tudod letámasztani! Nagyobb képbe csak akkor kezdj, ha már vannak begyakorolt mozdulataid! Egy-egy hosszabb ívnél vegyél egy mély lélegzetet, és egy szuszra húzd végig a kontúrozót, mert különben girbe-gurba lesz a vonal.
Ez a nagy kép, amit megfestettem, egy előre kontúrozott darab volt. Ez nagy segítség az ilyen bonyolult vonalaknál. Mivel ez egy festmény, ezért egy speciális, úgynevezett akvarell jellegű selyemfestést igényelt. Ami azt jelenti, hogy először a kívánt részletet kissé be kell nedvesíteni tisztavízzel, majd a színeket, amit össze akarunk folyatni, határozott mozdulatokkal kell felvinni a selyemre ecsettel.
Itt kell némi színismeret, és képzelő erő, hogy kitaláld, hogy mi is lesz a végeredmény, amikor majd megszárad az anyag. Mert mondanom sem kell, jócskán fog különbözni, mikor megszárad. Itt nincs tévesztés! A selyemfestésnél nincs radírozás, újrakezdés, javítás, meg ilyenek. Mikor festeni akarsz, teremts magadnak nyugodt körülményeket, jó világítást, és elég időt. Meglátod majd, hogy úgy belemélyülsz az alkotásba, a színek szépségébe, mintha meditálnál.
Én még akkor kezdtem foglalkozni a selyemfestéssel, amikor Magyarországon csak egy-két speciális boltban lehetett kapni hozzá selymet és festéket. A saját káromon tanultam meg mindent. Nem tanított senki, nem voltak magyar nyelvű leírások. Egy Burda újságban láttam meg az első képeket, és beleszerettem. Tudtam, hogy ezt akarom csinálni! Az elmúlt években időnként kihagytam időszakokat költözés, utazás, és gyereknevelés miatt, mert ez egy nagyon költséges és időigényes hobbi.
Íme néhány jótanács, hogy neked ne teljen ennyi időbe ennek a csodás technikának az elsajátítása, és minél több öröm érjen:
- csak 100%-os hernyóselyemre dolgozz
- többféle minőség van, próbáld ki kisebb darabokon a technikákat
- ne sajnáld a jó minőségű festékekre és kontúrozókra a pénzt, hogy valódi sikerélményed legyen
- vegyél sokféle színű festéket, és csinálj magadnak színskálát, hogy később is lásd, hogy milyen színű valójában az üvegben lévő festék száraz állapotában
- ne spórold le a keretre feszítést, mert csak egy nagy ragacs lesz minden
- először kisméretű selymeken próbálkozz, hogy megtapasztald a felfeszítést, és a festékek, kontúrozók tulajdonságait
- vigyázz, mikor a kontúrozó tubusból fogy a festék, mert buborékok vannak benne, és elronthatod a kontúrozást
- mindig legyen elég időd a festésre
- az ecsetet minden szín után jól mosd ki, mert belepiszkítasz a tubusba
- ÉLVEZD AZ ALKOTÁST!
Remélem tudtam neked segíteni, és megértetted, hogy miért is olyan érdekes a selyem festés.
