Az egész családomat borzasztó fájdalmasan érinti, hogy itt az ősz. A napsütéses, gyümölcs illatú napokkal nincs is baj, de a szürke esős idő teljesen lehervaszt mindenkit. Nehezen viseljük, hogy nem lehet egész nap nyitva az ablak, és nem üldögélhetünk a teraszon. Egyre összébb húzzuk magunkat, bepakoljuk a virágokat, és a séták idejét a bekuckózós filmnézés veszi át.
A meleg nyári esték, és a befűtött lakás ideje között van néhány hét, ami mindig didergős estéket hoz. Ezekhez az estékhez elengedhetetlen egy vastag zokni, vagy egy jó puha pokróc. Amikor már egy magazin olvasgatása közben is jégcsappá kezdenek válni a kéz- és lábujjaink, elkezdünk matatni a kanapén, hogy mit is húzhatnánk gyorsan, ideiglenesen magunkra.
Erre a célra legjobb egy kis pokróc. Nem kell takaró méret, elég, ha csak melenget minket. De az igazi élményt az adja, ha van benne valami romantikus, színes, nosztalgikus érzés, ami kárpótol a napsütötte órákért.
Ebből a meggondolásból horgoltam én is magamnak egy ilyen kis bekuckózó takarócskát. A horgolást még néhány évvel ezelőtt sajátítottam el az interneten keresztül, különböző tutoriálokból. Hát, nem is vagyok egy nagy horgolási virtuóz, de amit akarok, azt valahogy kisilabizálom. Nekem nagyon tetszenek a kocka mintákból készült dolgok. Ez a „nagyi kocka” nevű horgolási mód ezerféle dologra alkalmas. Én ezzel a takaróval kezdtem. Beleszerettem egy színátmenetes fonalba. A kék-zöld-sárga színátmenetes fonal a víz színeit és a nyári égboltot jelenti a számomra.
El is kezdtem ezzel dolgozni. Nem tudtam, hogy pontosan mennyi fonalat fog felvenni a takaró, ezért még vissza kellett mennem a boltba egyszer. Végül is több, mint 10 gombolyag fonalra volt szükségem, és egy horgolótűre.
Szándékosan nem írom, hogy melyik fonal, és mekkora horgolótű, mert amikor bemész a fonalboltba, Te biztos egész más színű és vastagságú fonalba fogsz beleszeretni. Fontos, hogy a fonal csomagoló papírján megadott horgoló, vagy kötőtűt használd, mert, ha kisebbel dolgozol, nagyon merev lesz a kész munka. Ilyen ábrát keress a megvásárolt fonal csomagolásán. A keresztbe rakott pálcikák a kötőtű méretét mutatják, az alatta lévő vízszintes „botocska” a horgolótű méretét ábrázolja. Itt látható még, hogy mivel és hogyan tisztítható a megkötött, vagy meghorgolt valamid, amit majd elkészítesz. A négyszögletes ábra azt mutatja, hogy ha kötésre használod a fonalat, sima kötés esetén egy 10 x 10 cm nagyságú négyszög hány szemből fog kijönni.
Takaróhoz vastagabb fonalat válassz.
Jó néhány estém ráment a négyzetek horgolására, de nem bántam meg. Nagyon élvezetes volt a színátmenetes fonallal dolgozni.
Aztán csoportosítottam a négyzeteket aszerint, hogy milyen színek domináltak bennük a színátmenetből kifolyólag. Így lettek kékek, kékeszöldek, és sárgászöldek. Egy darabig variáltam, hogy mi szerint rakjam ki a takaró színét. Úgy döntöttem, hogy függőlegesen fog változni a színek árnyalata.
Az én négyszögeim 11 X 11 centisek lettek. Így függőlegesen 11 darab, vízszintesen pedig 8 darab négyzetet varrtam össze a saját fonalával.
Itt is figyeltem arra, hogy a kockák színével harmonizáljon a fonal, amivel összevarrom. Én alacsony vagyok, ezért nekem elég egy ilyen kicsi takarócska is, de, ha Te nagyobb vagy, akkor ajánlom a legalább 10 x 15 négyszöges sorokat.
Amikor elkészültem vele, úgy éreztem, hogy olyan semmilyen, és kicsit nyúlik a formája. Ezért újra visszamentem a boltba és vettem egyszínű kék fonalat is, amivel sima, legegyszerűbb horgolási móddal két sor sima pálcás horgolással körül zártam a takarómat.
Így el is készültem vele. A négyzetek áttörtsége ellenére is nagyon meleg takarócska lett belőle. „Nagyi kocka” mintát százával találsz a neten, de itt van néhány könnyen leolvasható minta, amit egy amerikai újságból fotóztam ki.
Vágj bele bátran. Gyorsan lehet haladni ezzel a mintával, és nagy élmény a saját takaród alatt melegedni. De a legjobb az, amikor valaki még alá kérezkedik, és összebújva nézhetitek kedvenc sorozatotokat.